Jakie barwy ma polska flaga?

Pytanie głupie tylko z pozoru. Każdy wie: biel i czerwień. Ale: jaka biel i jaka czerwień?

Podczas aktualnie tworzonej identyfikacji wizualnej (która ma łączyć m.in. barwy narodowe 4 krajów), zadaliśmy sobie, pozornie zabawne pytanie: jaki odcień ma czerwień z flagi Polski? I co najśmieszniejsze – odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta; zapisana w ustawie odmiana narodowej czerwieni tak naprawdę… nie ma wiele wspólnego z faktycznie, powszechnie używanym jej odcieniem.

Jest tak: fakty. Odmiany polskiej, narodowej czerwieni ewoluowały przez minimum ostatnie 100 lat. I wbrew pozorom – nie były to małe zmiany. Efekt jest zaskakujący, a mianowicie z raportu „Informacja o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej” przeprowadzonego przez NIK, wynika, że cyt.: „…używane oficjalnie symbole narodowe (godło i flaga), w wielu przypadkach rażąco różnią się od wzorców opisanych w Konstytucji i ustawie…” (źródło: nik.gov.pl). A więc – jaka w końcu jest biel polskiej flagi (bo wbrew pozorom – nie jest to czysta biel) oraz jej czerwień (bo wbrew pozorom – nie jest to czysta czerwień).

Nasza biel jest biała? Właśnie: nie do końca

Pierwsza niespodzianka. Biel polskiej flagi idealnie czystą bielą nie jest. Obecnie obowiązuje ustawa [z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 1980 r. Nr 7, poz. 18)], wg której kolor bieli polskiej flagi ma odcień „srebrnobiały”; w przeciwieństwie do powszechnie stosowanego odcienia „śnieżnobiałego”. Parametr jasności barwy z flagi został ustalony na Y=82, podczas gdy idealna biel powinna mieć ten parametr w okolicach Y=100. Po przeliczeniu ustawowej bieli na przestrzeń RGB otrzymuje się odcień #E9E8E7 (idealnie czysta biel w kodzie szesnastkowym ma zapis: #FFFFFF)

To może choć czerwień jest czerwona? Tu jest jeszcze ciekawiej!

Czerwień flagi państwowej ewoluowała wielokrotnie, np. w latach 1921–36 był to karmazyn, w latach 1928–80 – cynober, a obecnie, ustawowo, ponownie jest to karmazyn, choć odrobinę wygaszony wobec tego z lat międzywojennych (ewolucja odcieni: #DC143C → #E34234 → #D4213D).

Dodajmy, że pomimo istniejącego zapisu w ustawie, powszechnie stosowany jest zupełnie inny odcień czerwieni polskich barw narodowych – jej najprostsza odmiana, czyli #FF0000. O tym, jak bardzo odległa jest ona wobec ustawowego karmazynu, można wyrobić sobie opinię patrząc np. na poniższe porównanie obu tych barw. Spora różnica, prawda?

flaga_polski

Ustawowe barwy polskiej flagi, tak naprawdę są takie:

flaga_ustawowa

 

9 komentarzy

 • 14 grudnia 2017 at 11:46 // Odpowiedz

  Jak nie Juliusz, albo Julian to, niech będzie….Juliasz.

 • 7 maja 2020 at 10:31 // Odpowiedz

  Jaki odcień czerwieni jest na naszej fladze?

  • 11 maja 2020 at 08:08 // Odpowiedz

   Cały artykuł jest odpowiedzią na te pytanie :)

 • 4 września 2020 at 13:05 // Odpowiedz

  A W CMYKU ?

 • 27 kwietnia 2022 at 14:30 // Odpowiedz

  tak o takim kolorze wykonala flage narodowa moja mama wedlu zapamietanego ze szkoly z 2 Rzeczypospolitej ze szkoly
  .>jednoczesnie prosze o sprawdzenie koloru flagi ktora sprzedaje sie w Kauflanie
  czy jest zgodna ze wzornikiemjak nas zaleje ten sklep to sie nie uda zmienic przez najblizsze 100lat badzzmy raz konsekwentnni a drugie prosze nalozyc obowiazek na gospodarze lub wlasciciela nieruchomosci na wywieszanie plagi w swieta nrodowe ustawowe . Tu mieszkamy i taki powinien byc obowiazek
  Waldemarkwaczynski 96 3oo Zyrardow ul J hallera 3 m 4

 • 2 lutego 2023 at 13:46 // Odpowiedz

  Hej. Czy jest mozliwe uzyskac kod do koloru polskiej flagi? tzn nie bialy ani czerwony tylko kod po ktorym bede pisal tekst w polowie bialy oraz czerwony np. na innego koloru tle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *