Jakie barwy ma polska flaga?
Pytanie głupie tylko z pozoru. Każdy wie: biel i czerwień. Ale: jaka biel i jaka czerwień?
Podczas aktualnie tworzonej identyfikacji wizualnej (która ma łączyć m.in. barwy narodowe 4 krajów), zadaliśmy sobie, pozornie zabawne pytanie: jaki odcień ma czerwień z flagi Polski? I co najśmieszniejsze – odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta; zapisana w ustawie odmiana narodowej czerwieni tak naprawdę… nie ma wiele wspólnego z faktycznie, powszechnie używanym jej odcieniem.
Jest tak: fakty. Odmiany polskiej, narodowej czerwieni ewoluowały przez minimum ostatnie 100 lat. I wbrew pozorom – nie były to małe zmiany. Efekt jest zaskakujący, a mianowicie z raportu „Informacja o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej” przeprowadzonego przez NIK, wynika, że cyt.: „…używane oficjalnie symbole narodowe (godło i flaga), w wielu przypadkach rażąco różnią się od wzorców opisanych w Konstytucji i ustawie…” (źródło: nik.gov.pl). A więc – jaka w końcu jest biel polskiej flagi (bo wbrew pozorom – nie jest to czysta biel) oraz jej czerwień (bo wbrew pozorom – nie jest to czysta czerwień).
Nasza biel jest biała? Właśnie: nie do końca
Pierwsza niespodzianka. Biel polskiej flagi idealnie czystą bielą nie jest. Obecnie obowiązuje ustawa [z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 1980 r. Nr 7, poz. 18)], wg której kolor bieli polskiej flagi ma odcień „srebrnobiały”; w przeciwieństwie do powszechnie stosowanego odcienia „śnieżnobiałego”. Parametr jasności barwy z flagi został ustalony na Y=82, podczas gdy idealna biel powinna mieć ten parametr w okolicach Y=100. Po przeliczeniu ustawowej bieli na przestrzeń RGB otrzymuje się odcień #E9E8E7 (idealnie czysta biel w kodzie szesnastkowym ma zapis: #FFFFFF)
To może choć czerwień jest czerwona? Tu jest jeszcze ciekawiej!
Czerwień flagi państwowej ewoluowała wielokrotnie, np. w latach 1921–36 był to karmazyn, w latach 1928–80 – cynober, a obecnie, ustawowo, ponownie jest to karmazyn, choć odrobinę wygaszony wobec tego z lat międzywojennych (ewolucja odcieni: #DC143C → #E34234 → #D4213D).
Dodajmy, że pomimo istniejącego zapisu w ustawie, powszechnie stosowany jest zupełnie inny odcień czerwieni polskich barw narodowych – jej najprostsza odmiana, czyli #FF0000. O tym, jak bardzo odległa jest ona wobec ustawowego karmazynu, można wyrobić sobie opinię patrząc np. na poniższe porównanie obu tych barw. Spora różnica, prawda?
Ustawowe barwy polskiej flagi, tak naprawdę są takie:
V-DI
14 grudnia 2017 at 11:46 //
Jak nie Juliusz, albo Julian to, niech będzie….Juliasz.
#orlidom
11 listopada 2018 at 17:11 //
gwoli uzupełnienia gdzie popełniliście błąd, nie wy jedyni, proponuję mój artykuł na powyższy temat – https://www.orlidom.pl/index.php/orli-dom/konwersja-bieli-i-czerwieni/1139
jaki odcień czerwieni
7 maja 2020 at 10:31 //
Jaki odcień czerwieni jest na naszej fladze?
branding
11 maja 2020 at 08:08 //
Cały artykuł jest odpowiedzią na te pytanie :)
KASIA
4 września 2020 at 13:05 //
A W CMYKU ?
Jan Bury
16 września 2022 at 08:37 //
Mi w CMYKu wychodzi: 2/100/72/8.
Waldemarkwak@wp.pl
27 kwietnia 2022 at 14:30 //
tak o takim kolorze wykonala flage narodowa moja mama wedlu zapamietanego ze szkoly z 2 Rzeczypospolitej ze szkoly
.>jednoczesnie prosze o sprawdzenie koloru flagi ktora sprzedaje sie w Kauflanie
czy jest zgodna ze wzornikiemjak nas zaleje ten sklep to sie nie uda zmienic przez najblizsze 100lat badzzmy raz konsekwentnni a drugie prosze nalozyc obowiazek na gospodarze lub wlasciciela nieruchomosci na wywieszanie plagi w swieta nrodowe ustawowe . Tu mieszkamy i taki powinien byc obowiazek
Waldemarkwaczynski 96 3oo Zyrardow ul J hallera 3 m 4