branding

Branding, budowanie świadomości marki. Termin, którego słownikowa definicja nie do końca wyczerpuje stosowanie tego słowa w praktyce.

teoria

Najpopularniejsze są dwie definicje/sposoby rozumienia słowa „branding”:

a) Budowanie świadomości marki czyli strategia marketingowa, której celem jest kreowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku konkretnego brandu. W szerokim znaczeniu branding jest więc po prostu marketingiem prowadzonym w celu podkreślania zalet konkretnej marki, produktu lub usługi.

b) Tworzenie marki czyli węższe znaczenie słowa; ograniczające branding do procesu kreowania produktu, marki lub usługi oraz (opcjonalnie) działań wprowadzających go/ją na rynek.

praktyka

Obie powyższe definicje są jak najbardziej prawidłowe, jednak powszechniejszym rozumieniem słowa „branding” jest druga z nich. Dziś, praktycznie każda kampania reklamowa opiera się na promowaniu konkretnej marki; to właśnie marka (a nie sama wartość merytoryczna oferty) jest często głównym wyróżnikiem produktu, firmy lub usługi. W efekcie: marka uosabia cechy produktu/oferty, które dzięki niej można łatwo podkreślać i eksponować w reklamach.

Funkcjonalnie, coraz częściej określenia „branding” stosuje się wyłącznie do nazwania etapu tworzenia marki obejmującego: kreację nazwy, logo, hasła reklamowego oraz dodatkowych działań marketingowych.

branding

2 komentarze

  • 29 listopada 2016 at 11:51 // Odpowiedz

    Dobrze opisane. Ludzie często mylą branding jedynie z identyfikacją, a w rzeczywistości branding jest procesem znacznie bardziej złożonym.

  • 27 lipca 2017 at 15:10 // Odpowiedz

    W natłoku miliona marek pomijanie kwestii brandingu może okazać się dużym błędem. Uważam, że marki powinny się jak najbardziej unifikować na swoich obszarach działalności aby być rozpoznawalnym i co więcej zapamiętywanym! Tak btw to jestem fanem brandingu Netii <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *