Ghostwriter do grobowej deski

Wielokrotnie nagradzany thriller Romana Polańskiego. Wciągająca, pełna napięcia opowieść o tym, jak ryzykownie jest pisać za kogoś książkę. Zwłaszcza za kogoś znanego.

Ghostwriting to dość specyficzna odmiana copywritingu. To pisanie książki na pograniczu reklamy (bo pisze się treści oczekiwane przez klienta) i literatury (bo to jednak książka). Jednocześnie, przynajmniej w filmie Polańskiego, jest to bardzo intratne zajęcie; kto nie chciałby zarobić 250 000 $ w miesiąc. Nawet jeśli musiałby zarwać kilka, lub nawet wszystkie noce tego właśnie miesiąca.

Jest tylko jeden, a właściwie dwa problemy. Pierwszy bardzo prosty: zleceniodawcą jest bardzo znany, niekoniecznie lubiany polityk; były premier Wielkiej Brytanii. Drugi dylemat filmowego ghostwritera jest dużo poważniejszy: czy warto podjąć się pracy, która nie została dokończona przez poprzednika, bo temu w podejrzanych okolicznościach się… zeszło?

Genialna reżyseria i świetna obsada. W filmie występują m.in.: Ewan McGregor (ghostwriter), Pierce Brosnan (Adam Lang), Kim Cattrall (Amelia Bly), Olivia Williams (Ruth Lang) i in. Stos ważnych nagród; od Cezarów, przez Orły po Niedźwiedzie jest chyba najlepszą potwierdzeniem faktu, że ten film po prostu trzeba obejrzeć. A nie, chwileczkę, jest jedna, jeszcze lepsza rekomendacja. Jest nią sam Roman Polański, który kręcąc Ghostwritera wyraźnie był w najwyższej formie.

Zwiastun:

Film: Ghostwriter / Autor widmo
Gatunek: thriller / sensacja
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: na podstawie książki Roberta Harrisa „Ghostwriter”
Czas: 128 minut
Rok: 2010

ghostwriter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *